DOCUMENTARY AND SHORT FILM COMPETITION
AWARD RECIPIENTS IN THE PREVIOUS YEARS

2015 AWARD RECIPIENTS:

BEST DOCUMENTARY

MIGRATION | Koçer

Directed by Ramazan Dinler

BEST SHORT FILM

THE NEXT ONE | Sıradaki
Directed by Gündüz Sevdi

RED LIGHT | Kırmızı Işık – Fransa Çok Güzel
Directed by Yasemin Akıncı 

BEST DOCUMENTARY AUDIENCE AWARD

ZÜLFÜ LİVANELİ – A VOICE BETWEEN EAST AND WEST | Zülfü Livaneli – Doğu ve Batı Arasında Bir Ses
Directed by Orhan Çalışır, Cengiz Kültür, Dirk Meissner

BEST SHORT FILM AUDIENCE AWARD

THE WELL | Kuyu
Directed by Selman Nacar

SPECIAL MENTIONS BY THE JURY - DOCUMENTARIES

A BETTER LIFE | Daha Güzel Bir Hayat
Directed by Pınar Nadide Okan

HEY NEIGHBOR! | Komşu Komşu Huuu!
Directed by Bingöl Elmas

THE INN | Han
Directed by Çağrı İşbilir

LITTLE BLACK FISH | Küçük Kara Balıklar
Directed by Cem Terbiyeli,Serpil Güler,Önder İnce, Ezel Akay, Haluk Ünal

NON-SPACE: COLLAPSE OF THE CITY AS COMMODITY | Lamekan: Metalaşan Kentin Çöküşü
Directed by İmre Azem

A SHADOW IN SARIKAMIŞ: "WOLF" | Sarıkamış’ta Bir Gölge: “Kurt”
Directed by Oğuz Özdemir 

THE SOUND OF ISTANBUL | İstanbul’un Sesi
Directed by Gökhan Öcal

SPECIAL MENTIONS BY THE JURY - SHORT FILMS

ADEM BAŞARAN
Directed by Orhan İnce

CIRCLE | Daire
Directed by Özgür Can Alkan

FOUR SEASONS | Dört Mevsim
Directed by Sedat Mirdesli

THE JUNGLE | Orman
Directed by Onur Saylak, Doğu Akal

THE MEDITERRANEAN | Akdenizli
Directed by Seçkin Yalın, Yiğit Pehlivan

MOTHER VIRGIN NO MORE | Gri Bölge
Directed by Derya Durmaz

THE TEACUP
Directed by Elif Boyacıoğlu

ALL 2015 FINALISTS >

2014 AWARD RECIPIENTS:

BEST DOCUMENTARY

A DREAM SCHOOL IN THE STEPPES | Tepecik Hayal Okulu
by Güliz Sağlam

BEST SHORT FILM

AĞRI AND THE MOUNTAIN | Ağrı ve Dağ
by Hasan Serin

BEST DOCUMENTARY AUDIENCE AWARD

TONITA'S
by Beyza Boyacıoğlu, Sebastian Diaz

BEST SHORT FILM AUDIENCE AWARD

ZIAZAN
by Derya Durmaz

SPECIAL MENTIONS BY THE JURY - Documentaries

CIBIK
by Turgay Kural

JAZZ IN TURKEY | Türkiye’de Caz
by Batu Akyol

KAMILET
by
İlkay Nişancı

THE LAST URARTIAN | Son Urartulu
by
Fuat Demirhan

STORM | Fırtına
by Aydın Kapancık

UNBURIED IN THE PAST | Hay Way Zaman
by Nezahat Gündoğan

WATER BEDOUINS | Su Bedevileri
by Ömer Güneş

SPECIAL MENTIONS BY THE JURY - Short Films

8 MONTHS | 8 Ay
by Hüseyin Aydın Gürsoy

CAFÉ DE BOOKHOUSE | Café de Kitap
by Emrah Cevher

THE COUNTRY ROAD | Patika
by Onur Yağız

ICE CREAM | Dondurma
by Serhat Karaaslan

LETTERS TO CYPRUS | Kıbrıs’a Mektuplar
by Sholeh Zahraei and Kamil Saldun

ROYA
by Alper Akdeniz

STAIRS | Merdivenler
by Serdar Çotuk and Buğra Uğur Sofu

ALL 2014 FINALISTS >

2013 AWARD RECIPIENTS:

BEST DOCUMENTARY

THE GUEST | Misafir
by Haydar Demirtaş

BEST SHORT FILM

I II III IV
by Ozan Sihay

BEST DOCUMENTARY AUDIENCE AWARD

MY CHILD | Benim Çocuğum
by Can Candan

BEST SHORT FILM AUDIENCE AWARD

UNCLE SEREF AND HIS SHADOW | Şeref Dayı ve Gölgesi
by Buğra Dedeoğlu

SPECIAL MENTIONS BY THE JURY - Documentaries

A GIGANTIC JIGSAW PUZZLE: THE EPICUREAN INSCRIPTION OF DIOGENES OF OINOANDA
by Nazım Güveloğlu


CAN'T LIVE WITHOUT YOU - Barbaros Erköse’s Documentary |
Sensiz Yasanmaz- Barbaros Erköse Belgeseli
by
Bertan Başaran


THE CHILDREN CHASING THE RAINBOW | Bûka Baranê
by Dilek Gökçin

THE FISH OF BOSPHORUS | Boğaziçi Balıkları
by
Bahriye Kabadayı Dal, Burak Dal

PURE STATE OF THE SOUL | Meğer
by Uğur Egemen İres


REFIKA
by Özge Deniz Özker


SADIK
by Cantekin Cantez, Burcu Ayşe Esenç

33 YEARS OF RESISTANCE - MOTHER BERFO | 33 Yıllık Direniş - Berfo Ana
by Veysi Altay

SPECIAL MENTIONS BY THE JURY - Short Films

FIRST LESSON IN LOVE
by Tomer Werechson


JUST FOR ONE DAY | Sadece Tek Bir Gün
by Tunç Şahin


MESUT
by Hakan Hücum


TUTU | Tütü
by Metin Akça

ALL 2013 FINALISTS >

2012 Award Recipients

BEST DOCUMENTARY

HONOR | Ehre
Directed by Aysun Bademsoy


BEST SHORT FILM

MUSA
Directed by Serhat Karaaslan

SILENT | Bé Deng
Directed by L. Rezan Yeşilbaş

BEST DOCUMENTAYR AUDIENCE AWARD

LIFE AS A FABLE: A NARRATIVE | Bir Hayatı Masal Gibi Anlatmak
Directed by Hüseyin Karabey

BEST SHORT FILM AUDIENCE AWARD

BREAD | Ekmek
Directed by Koray Sevindi

SPECIAL MENTIONS BY THE JURY - Documentaries

HOME | Yuva
Directed by Ebubekir Çetinkaya

I FLEW YOU STAYED | Ben Uçtum Sen Kaldın

Directed by Mizgîn Müjde Arslan

THE LAST SPONGE DIVER | Son Süngerci

Directed by Savaş Karakaş & Sibel Goloğlu Mesci

PLAYING HOUSE | Evcilik

Directed by Bingöl Elmas

RANDOM TO HUG THE WIND | Rastgele Orsa

Directed by Hüseyin Bulut

WAITING | Beklemek

Directed by Bülent Öztürk

SPECIAL MENTIONS BY THE JURY - Short Films

NOLYA

Directed by M. Cem Öztüfekçi

VANISHED INTO BLUE | Buhar
Directed by Abdurrahman Öner

ALL 2012 FINALISTS >

2011 Award Recipients

BEST DOCUMENTARY

IN OUT
Directed by Zeynep Merve Uygun

RECYCLING LIFE: I FOUND DOSTOYEVSKI IN THE GARBAG | Copte Dostoyevski Buldum
Directed by Enis Riza

BEST SHORT FILM

DEATH | Olum
Directed by Uygar Sirin and Burcu Aykar Sirin

JOURNEY OF NO RETURN - LAST STOP FRANKFURT AIRPORT | Donusu Olmayan Yolculuk - Son Durak Frankurt Havaalani
Directed by Guclu Yaman

BEST DOCUMENTARY AUDIENCE AWARD

GOBEKLITEPE: THE WORLD'S FIRST TEMPLE | Gobeklitepe: Dunyanin Ilk Tapinagi
Directed by Ahmet Turgut Yazman

BEST SHORT FILM AUDIENCE AWARD

JOURNEY OF NO RETURN - LAST STOP FRANKFURT AIRPORT | Donusu Olmayan Yolculuk - Son Durak Frankurt Havaalani
Directed by Guclu Yaman

SPECIAL MENTIONS BY THE JURY - Documentaries

BODIES WITHOUT SOUL | Bedensiz Ruhlar
Directed by Sabite Kaya

FIGURES IN THE WATER | Sudaki Suretler
Directed by Erkal Tulek

THE GREAT LOVERS | Buyukasik'lar
Directed by Nagihan Cakar

ON THE ROAD | Yollarda/Unterwegs
Directed by Sabine Kueper-Buesch and Thomas Buesch

THE OTHER TOWN | Oteki Kasaba
Directed by Nefin Dinc

SPECIAL MENTIONS BY THE JURY - Short Films

ADAM'S WELL | Adem'in Kuyusu
Directed by Veysel Cihan Hizar

ALI ATA BAK
Directed by Orhan Ince

HAMAM
Directed by Tunc Sahin

MILK | Sut
Directed by Aysegul Sahinbozkir

LOVE IS BLIND | Direk Ask
Directed by Ertug Tufekcioglu

WEDLOCK | Izdivac
Directed by Azime Kanal

ALL 2011 FINALISTS >

2010 Award Recipients

BEST DOCUMENTARY

MY LETTER TO PIPPA | Pippa'ya Mektubum
Directed by Bingol Elmas

BEST SHORT FILM

BICYCLE | Bisiklet
Directed by I. Serhat Karaaslan

BEST DOCUMENTARY AUDIENCE AWARD

MY FATHER IS MAKING HISTORY | Babam Tarih Yapiyor
Directed by Haydar Demirtas

BEST SHORT FILM AUDIENCE AWARD

BICYCLE | Bisiklet
Directed by I. Serhat Karaaslan

SPECIAL MENTIONS BY THE JURY - Short Films

AN UNPLEASANT ISSUE | Nahos Bir Mevzu
Directed by Cenk A. Erturk

AYNUR
Directed by Tan Akinsal

CLICHE | Klise
Directed by Serhat Furtuna

THE GAME | Oyun
Directed by Seyid Colak

SNOW | Berf/Kar
Directed by Erol Mintas

ALL 2010 FINALISTS >

2009 Award Recipients

BEST DOCUMENTARY

EYES OF THE DARKNESS | Karanligin Gozleri
Directed by Can Diker

BEST SHORT FILM

ATA
Directed by Cagla Zencirci & Guillaume Giovanetti

BEST DOCUMENTARY AUDIENCE AWARD

KARSARDAHAN
Directed by Alkim Un

BEST SHORT FILM AUDIENCE AWARD

THE JUDGEMENT | Hukum
Directed by L. Rezan Yesilbas

SPECIAL MENTIONS BY THE JURY - Short Films

BEHIND THE WINDOWS | Pencereler Ardinda
Directed by Cenk A. Erturk

BLACK | Siyah
Directed by Neslihan Siligur

FROST | Ayaz
Directed by Onur Yigit

THE SEED | Tohum
Directed by Mujde Arslan

ALL 2009 FINALISTS >


2008 Award Recipients

BEST DOCUMENTARY

HOW IS IT LIKE OUTSIDE? | Disarisi Nasil?
Directed by Nursel Dogan

BEST SHORT FILM

DOWNSTAIRS | Ayak Altinda
Directed by M. Cem Oztufekci

THE DREAMS OF LOST TIME | Kayip Zaman Dusleri
Directed by Faysal Soysal

BEST DOCUMENTARY AUDIENCE AWARD

THE VANISHED BUS | Kayip Otobus
Directed by Fevzi Tanpinar

BEST SHORT FILM AUDIENCE AWARD

GERANIUM | Sardunya
Directed by Mustafa Emin Buyukcoskun

ALL 2008 FINALISTS >

2007 Award Recipients

BEST DOCUMENTARY

FORSAKEN PATHS | Yollar Cimen Bagladi
Directed by Ruya Arzu Koksal

SINGLE WALL CITY | Tek Duvarli Sehir
Directed by Sevgi Ortac

BEST SHORT FILM

THE LAST GAME | Son Oyun
Directed by Mujde Arslan

MY MOTHER LEARNS CINEMA | Annem Sinema Ogreniyor
Directed by Nesimi Yetik

BEST DOCUMENTARY AUDIENCE AWARD

ALETHEA
Directed by Petra Holzer Ozguven and Ethem Ozguven

BEST SHORT FILM AUDIENCE AWARD

LAND OF BROKEN LIVES | Kirik Yasamlar Diyari
Directed by Alp Aslan Esener

ALL 2007 FINALISTS >

2006 Award Recipients

BEST DOCUMENTARY

THE PLAY | Oyun
Directed by Pelin Esmer

BEST SHORT FILM

CRASH | Carpisma
Directed by Umut Aral

BEST DOCUMENTARY AUDIENCE AWARD

THE RESTORER
Directed by Selcuk Oksuzoglu

BEST SHORT FILM AUDIENCE AWARD

CRASH | Carpisma
Directed by Umut Aral

ALL 2006 FINALISTS >

 

Service Mark Advisory: Boston Turkish FestivalSM , Turkish FestivalSM , and Turkish American FestivalSM
are registered service marks of the Boston Turkish Festival.